Přejít k hlavnímu obsahu
Josef Horinka
Josef Horinka, starosta Hrádku nad Nisou
Hrádek nad Nisou
Základní údaje
Náklady: 950 000 Kč
Výkon: 19 kWp, 12 kWh baterie
Využití: pokrývá 15 % spotřeby školy
Zdroj financí: 40 % dotace Operační program Životní prostředí
Popis projektu

Na Základní škole T. G. Masaryka v Hrádku nad Nisou vyrábí od roku 2018 čistou energii dalších 70 panelů na ploché střeše s výkonem 19 kWp s bateriovým úložištěm. Systém vyrobí ročně 18 MWh elektřiny, která je, právě díky uložení do baterií, spotřebována v provozu školy. Jen v červenci škola spotřebuje menší množství elektřiny a přebytek dodává do sítě za nedotovanou výkupní cenu. Nutností byla proto také smlouva o dodávce elektřiny s distributorem.

Celkové náklady projektu lehce přesáhly 950 000 Kč bez DPH. Město využilo příspěvek z Operačního programu Životní prostředí ve výši 40 % ceny projektu.

Hrádek nad Nisou v podhůří Jizerských hor má ve využití energie ze slunce velkou tradici. Už v roce 2006 tam místní sdružení Via Regia instalovalo v té době největší solární elektrárnu v České republice o výkonu 61 kWp. A i tehdy pro elektrárnu využili jednu ze střech ZŠ T. G. Masaryka v centru města. Ve své době ojedinělý projekt měl navíc i další přínosy: pětinu hrubého obratu elektrárny každý rok inkasuje město Hrádek nad Nisou za pronájem střechy, elektrárna se navíc využívá pro vědecké účely i ke vzdělávání ve fyzice a environmentální výchově.

Rekordmani v solární energetice jsou s výsledky spokojeni, pokračují s dalšími projekty

Inspiraci přinesla soukromá firma, město chce další panely.

V Hrádku nad Nisou je fotovoltaika na několika obecních budovách, co vám tyto projekty přinášejí?

Hrádek je v tomto ohledu průkopníkem, první fotovoltaika se objevila na budově školy T. G. Masaryka už v roce 2006. S výkonem 60 kWp to byla v té době největší elektrárna v republice. Není ale v majetku města, oslovila nás soukromá firma s tím, že chce využít plochu střechy pro svou instalaci. Platí nám za pronájem střechy a k tomu 20 % výnosu z výroby energie, je to tedy velmi výhodné pro obě strany. Podobným způsobem funguje elektrárna také na ZŠ Loučná. Na katastru Hrádku nad Nisou je také druhý největší větrný park u nás.

Na škole T. G. Masaryka je ale i vaše vlastní instalace...

Když jsme pak na městě viděli výhodnost těchto projektů, rozhodli jsme se i pro vlastní elektrárnu, opět na budově ZŠ T. G. Masaryka. Je to solární elektrárna o velikosti 19 kWp. Část energie se ukládá do baterek, využívá jí hlavně školní jídelna, kde jedou chlaďáky a další spotřebiče. Do sítě odchází jen marginální část. 

A naplnila se očekávání, jaká jste měli od projektu?

Úsporu energie jsme měli spočítanou od projekční firmy. Projekt má velmi slušnou návratnost a skutečná úspora je zjevná, je tu jasný trend.

Máte v této oblasti další plány?

Určitě bychom chtěli realizovat další projekty, hlavně na budovách, kde máme vysokou spotřebu. Příprava projektu je ale velmi složitá co se týče připojení do sítě, jste prakticky rukojmí distribuční firmy, není to férová situace. 

Jak jste se s tím vyrovnali u projektu na škole T.G.M.?

Dlouhodobě spolupracujeme s projekční firmou, která pro nás dělá projekty a dotace na investice v energetice, třeba zateplování, takže to vyřídili za nás.