Přejít k hlavnímu obsahu

Obnovitelné zdroje zdraží elektřinu

Nové zdroje elektřiny jsou potřeba už jen proto, že ty současné budou postupně dosluhovat. Otázka není, jestli stavět nové zdroje, ale jaké jsou nejvýhodnější. Nemůžeme srovnávat náklady na výrobu ve staré uhelné elektrárně a jakékoliv nové. Mezi novými instalacemi mohou obnovitelné zdroje již dnes konkurovat ostatním technologiím. 


Podle parametru LCOE (Levelized Cost of Energy), který rozpočítává všechny náklady na určitý zdroj mezi všechny kilowatthodiny, jež zdroj za dobu své životnosti vyrobí, je výstavba větrných a velkých solárních elektráren výhodnější než u nových zdrojů na fosilní paliva i jaderných reaktorů. 


Navíc je třeba brát v úvahu, že přechod k obnovitelným zdrojům může přinést hlubší změnu energetického systému. Teď na produkci a prodeji elektřiny vydělávají velké firmy, v budoucnu to ale můžou být obce, komunity či jednotlivci pomocí jimi vlastněných zdrojů obnovitelné elektřiny. Část peněz se tedy bude vracet do našich peněženek, zatímco nyní odtéká pryč, někdy i do daňových rájů.


Je ovšem pravda, že ke zvýšení ceny elektřiny patrně dojde. Současný model postavený na uhelných elektrárnách, které do ceny elektřiny nezahrnují náklady na škody, má na první pohled výhodu nízké ceny elektřiny. Doplácíme však jinde - na zdraví individuálních lidí a stavu životního prostředí.